Anurag Singh Thakur

Positions Held

Ministry Tenure
President of BCCI 10 May 2015 – 2 February 2017

Personal Details

Date Of Birth 24 October 1974 (age 44)
Place Hamirpur, Himachal Pradesh, India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics Doaba College, Jalandhar

Profile

Anurag Singh Thakur is a member of 16th Lok Sabha from Hamirpur in Himachal Pradesh in India.
He is the son of Prem Kumar Dhumal, the former Chief Minister of Himachal Pradesh.
He was first elected to Lok Sabha in May 2008 in a by poll as a candidate of Bharatiya Janata Party.
He is three time MP, being a member of 14th, 15th and 16th Lok sabha. He was the President of the Board of Control for Cricket in India(BCCI) from May 2016 to February 2017.
He stepped down from his position of BCCI president after the Supreme Court ordered him to cease and desist works within BCCI.
On 29 July 2016 he became the first serving BJP Member of Parliament to become a regular commissioned Officer in the Territorial army.