????????????????????????????????????

Positions Held

Ministry Tenure
Leader of the Opposition in the Karnataka Legislative Assembly and MLA for Shikaripura 25 May 2018
19th Chief Minister of Karnataka 17 May 2018 – 19 May 2018

Personal Details

Date Of Birth 27 February 1943 (age 75)
Place Bookanakere, Krishnarajpet
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Bookanakere Siddalingappa Yeddyurappa (born 27 February 1943) is an Indian politician
who serves as the Leader of the Opposition in the Karnataka Legislative Assembly since May 2018.
He has served three times as Chief Minister of Karnataka and is the BJP state president.