Charanjeet Singh Rori

Positions Held

Ministry Tenure
Member, Standing Committee on Commerce Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation 1 Sep. 2014 - 14 Dec. 2016
Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes 1 May 2016 onwards
Member, Standing Committee on Urban Development 14 Dec. 2016 onwards

Personal Details

Date Of Birth 15 Sep 1969
Place Rori, Distt. Sirsa (Haryana)
Political Party Indian National Lok Dal(INLD)
Academics Matric

Profile

Charanjeet Singh Rori is the member of Parliament from Sirsa Lok Sabha Constituency for 16th Lok Sabha. He defeated sitting MP Dr Ashok Tanwar by 115, 736 votes in 2014 Lok Sabha elections. He is member of the I.N.L.D.(Indian National Lok Dal) Party. He is a prominent leader of Shirmoni Akali Dal. In 2014 Lok Sabha Elections, Sardar Parkash Singh Badal and Sukhbir Singh Badal Campaigned for him