Giriraj Singh

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State (Independent Charge),Micro, Small and Medium Enterprises 3 September 2017
Minister of State for Micro, Small and Medium Enterprises 9 November 2014 – 3 September 2017
Member of Parliament 16 May 2017
Member of Legislative Council, Bihar 2002 – May 2014

Personal Details

Date Of Birth 8 September 1952
Place Barahiya, Bihar, India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics Magadh University

Profile

Giriraj Singh (born 8 September 1952) is an Indian politician and the current Minister of State (Independent Charge) for Micro, Small and Medium Enterprises in the Government of India.
He is the Member of Parliament from the Nawada parliamentary constituency in the 16th Lok Sabha, and formerly serves as Minister of Cooperative, Animal Husbandry and Fisheries Resource Development in the Government of Bihar.