Gowdara Mallikarjunappa Siddeshwara

Positions Held

Ministry Tenure
Union Minister of State for Heavy Industries and Public Enterprises 9 November 2014 – 12 July 2016
Union Minister of State for Civil Aviation 26 May 2014 – 9 November 2014

Personal Details

Date Of Birth 5 July 1952 (age 66)
Place Chitradurga, Mysore State, India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Gowdara Mallikarjunappa Siddeshwara (born 5 July 1952), popularly known as G. M. Siddeshwara, is a member of the 16th Lok Sabha,
representing Davangere constituency of Karnataka. He represented the Davangere Constituency in 14th and 15th Lok Sabha. He was the
Union Minister of State for Heavy Industries and Public Enterprises and prior to that, Minister of State for Civil Aviation of India
till he resigned from the Ministry after a few days of cabinet reshuffle in July 2016.