Jayant Sinha

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State for Finance 5 November 2014 – 5 July 2016
Minister of State for FinanceMinister of State for Civil Aviation 6 July 2016

Personal Details

Date Of Birth 21 April 1963 (age 55)
Place Giridih, Bihar, India(now in Jharkhand, India)
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics IIT Delhi, University of Pennsylvania, Harvard Business School

Profile

Jayant Sinha (born 21 April 1963 in Giridih) is the Minister of State for Civil Aviation, a Member of Indian Parliament and formerly the Minister of State for Finance.
He has also been an investment fund manager and management consultant.
In May 2014, he was elected to the Lok Sabha, representing the Bharatiya Janata Party from Hazaribagh, Jharkhand.