Neiphiu Rio

Positions Held

Ministry Tenure
17th Chief Minister of Nagaland 8 March 2018

Personal Details

Date Of Birth 25 December 1935 (age 82)
Place Chawnhu, Lawngtlai District, Mizoram
Political Party Indian National Congress
Academics ---

Profile

Neiphiu Rio (born 11 November 1950) is a Naga politician. He is the current Chief Minister of Nagaland. Rio has also served as Chief Minister for three separate terms (2003–08, 2008–13 and 2013–14), making him the only Nagaland Chief Minister to have served three consecutive terms. He was a Member of Parliament from Nagaland in Lok Sabha.