Nihal Chand

Positions Held

Ministry Tenure
Union Minister of State Ministry of Panchayati Raj 9 November 2014 – 5 July 2015
Union Minister of State, Chemical and Fertiliser Minister 26 May 2014 – 9 November 2014

Personal Details

Date Of Birth 4 February 1971 (age 47)
Place Sri Ganganagar, Rajasthan, India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics B.A.

Profile

Nihal Chand (born 4 February 1971) is an Indian politician belonging to the Bharatiya Janata Party. He has been elected as a Member of Parliament four times from the Ganganagar constituency. He is also known as Nihalchand Chauhan and Nihalchand Meghwal.