Ninong Ering

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State for Minority Affairs 28 October 2012 – 16 May 2014

Personal Details

Date Of Birth 03 Jan 1959
Place Pasighat, East Siang (Arunachal Pradesh)
Political Party Indian National Congress(INC)
Academics B.A. Educated at J.N. College, Pasighat, Arunachal Pradesh

Profile

Ninong Ering (born 3 January 1959) is an Indian politician, belonging to the Indian National Congress. He represents Arunachal East (Lok Sabha constituency) in Lok Sabha, the lower house of Indian Parliament.