PK Kunhalikutty

Positions Held

Ministry Tenure
Member of Parliament (Lok Sabha) for Malappuram 17 April 2017
Minister for Industries and Information Technology, Kerala 23 May 2011 – 19 May 2016

Personal Details

Date Of Birth 6 January 1951 (age 67)
Place Oorakam, Kerala, India
Political Party Indian Union Muslim League
Academics ---

Profile

PK Kunhalikutty (born 6 January 1951) is an Indian who serves as the Lok Sabha Member of Parliament for the Malappuram constituency of the Indian state Kerala.
He formerly served as Minister for Industries and Information Technology in the Government of Kerala. A leader of the Indian Union Muslim League (IUML),
Kunhalikutty was selected as the National General Secretary of the IUML in its National Executive Committee meeting on 26 February 2017 in Chennai.