Pradan Baruah

Positions Held

Ministry Tenure
Member of parliament for Lakhimpur 22 November 2016
Member of Legislative Assembly for Dhemaji 19 May 2016 – 22 November 2016

Personal Details

Date Of Birth 30 April 1965 (age 53)
Place Silapathar , Dhemaji , Assam
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Pradan Baruah is an Indian politician who is member of Parliament and elected to 16th Lok Sabha from Lakhimpur seat since November 2016.
He won the bye-election in November 2016, after the seating member Sarbananda Sonowal resigned from the seat in May 2016 after becoming the Chief Minister of Assam.
He was earlier the member of Assam Legislative Assembly from Dhemaji Assembly constituency ( no 113) in Dhemaji district.