The Chief Minister of Punjab, Captain Amarinder Singh calling on the Union Home Minister, Shri Rajnath Singh, in New Delhi on April 22, 2017.

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of Home Affairs 26 May 2014 Presented
Minister of Agriculture 2003–2004
Chief Minister of Uttar Pradesh 28 October 2000 – 8 March 2002
Member of Parliament for Lucknow 16 May 2014
Member of Parliament for Ghaziabad 16 May 2009 – 16 May 2014

Personal Details

Date Of Birth 10 July 1951
Place Bhabhaura, Uttar Pradesh, India
Political Party Bharatiya Janata Party (BJP)
Academics MSc Physics from Gorakhapur University UP.

Profile

​Rajnath Ram Badan Singh (born 10 July 1951) is an Indian politician belonging to the Bharatiya Janata Party (BJP) who currently serves as the Home Minister. He previously served as the Chief Minister of Uttar Pradesh and as a Cabinet Minister in the Vajpayee Government. He has also served as the President of the BJP twice, 2005 to 2009 and 2013 to 2014. He began his career as a physics lecturer and used his long-term association with the Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) to become involved with the Janata Party​