Rakesh Singh

Positions Held

Ministry Tenure
President of Madhya Pradesh Bhartiya Janta Party 18 April 2018

Personal Details

Date Of Birth 4 June 1962 (age 56)
Place Jabalpur, Madhya Pradesh, India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Rakesh Singh (born 4 June 1962) is an Indian politician and member of the Bhartiya Janta Party. He is presently a member of the 16th Lok Sabha. He has been representing the Jabalpur constituency of Madhya Pradesh since 2004 general elections. He has been appointed as the BJP State President of Madhya Pradesh unit on 18th April 2018 replacing Nandkumar Singh Chauhan, who had been at the helm since August 2014. Rakesh Singh a three term MP presenting Jabalpur Loksabha, is seen as dynamic leader with vast organizational experience.