Ramesh Bais

Positions Held

Ministry Tenure
Member, Business Advisory Committee 13 June 2014 onwards
Member, Committee on Public Undertakings 14 Aug. 2014 onwards
Chairperson, Standing Committee on Social Justice and Empowerment 1 Sep. 2014 onwards
Member, General Purposes Committee 29 Jan. 2015 onwards

Personal Details

Date Of Birth 02 Aug 1947
Place Raipur (Chhattisgarh)
Political Party Bharatiya Janata Party(BJP)
Academics Higher Secondary Educated at B.S.E., Bhopal, Madhya Pradesh

Profile

Ramesh Bais (born 2 August 1947) is a member of the 16th Lok Sabha of India. He represents the Raipur constituency of Chhattisgarh and is a member of the Bharatiya Janata Party (BJP).