Ranjit Singh Brahmpura

Positions Held

Ministry Tenure
Elected to 16th Lok Sabha Leader, Shiromani Akali Dal Party in Lok Sabha May, 2014
Member , Public Accounts Committee 14 Aug. 2014 - 30 April 2016
Member, Rules Committee Member, Standing Committee on External Affairs Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs 1 Sep. 2014 onwards

Personal Details

Date Of Birth 08 Nov 1937
Place Singapore
Political Party Shiromani Akali Dal(SAD)
Academics Under Matric

Profile

Ranjit Singh Brahmpura an Indian politician who is a member of parliament from Khadoor Sahib (Lok Sabha constituency). He won the Indian general election, 2014 being an Shiromani Akali Dal candidate.[