Rao Inderjit Singh

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State Chemical and Fertilizers 3 September 2017
Minister of State for Planning (Independent Charge) 26 May 2014
Minister of State (Independent Charge) for Statistics and Programme Implementation 26 May 2014 – 9 November 2014

Personal Details

Date Of Birth 11 February 1950 (age 68)
Place Rewari, Punjab, India (now in Haryana, India)
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics Faculty of Law, University of Delhi, Hindu College, University of Delhi

Profile

Rao Inderjit Singh (born 11 February 1951) is an Indian politician and the Minister of State in the Government of India.
A member of the 16th Lok Sabha, the lower house of the parliament of India, he represents Gurgaon in Haryana and is a member of Bharatiya Janta Party.
At the national level he has served as Cabinet Minister for the Environment, as Minister of State for External Affairs, and as Minister of State for Defence Production.
Since 2009 he has chaired the Parliamentary Information technology committee.