Shatrughan Sinha

Positions Held

Ministry Tenure
member of Lok Sabha and Rajya Sabha (2009-2014, 2014-2019)

Personal Details

Date Of Birth 9 December 1945 (age 72)
Place Patna, Bihar, British India
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Shatrughan Sinha (born Shatrughan Prasad Sinha on 9 December 1945) is an Indian film actor turned politician.
Apart from being member of Lok Sabha (2009-2014, 2014-2019) and Rajya Sabha twice he was also Union Cabinet Minister of Health and Family Welfare (Jan 2003-May 2004) and Shipping (Aug. 2004) in the Atal Bihari Vajpayee government.
He was elected to 15th Lok Sabha in 2009. In 2016, his biography, entitled Anything but Khamosh, was released.