Smt. Bijoya Chakravarty

Positions Held

Ministry Tenure
Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term) May, 2014
Chairperson, Committee on Empowerment of Women Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region 1 Sep. 2014 onwards
Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests 1 Sep. 2014 - 18 Oct. 2016
Member, General Purposes Committee 29 Jan. 2015 onwards
Member, Standing Committee on Commerce 19 Oct. 2016 onwards

Personal Details

Date Of Birth 07 Oct 1939
Place Baligaon, Jorhat (Assam)
Political Party Bharatiya Janata Party(BJP)
Academics M.A. (English) Educated at Gauhati University, Guwahati, Assam and Banaras Hindu University, Varanasi (Uttar Pradesh)

Profile

Bijoya Chakravarty (born 1939 in JorhatAssam), is an Indian politician from the Bharatiya Janata Party