4628

Positions Held

Ministry Tenure
Member (Special Invitee), Rajasthan, B.J.P. 2005 - May, 2014
Member, Rajasthan Legislative Assembly 2013 - May, 2014
Elected to 16th Lok Sabha May, 2014
Member, Standing Committee on Human Resource Development 1 Sep. 2014 onwards
Member, Committee on the Welfare of Other Backward Classes 28 July 2016 onwards

Personal Details

Date Of Birth 06 Jul 1963
Place Surajgarh, Jhunjhunu, Rajasthan
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics M.A., M.Ed. Educated at Rajasthan University, Jaipur

Profile

Santosh Ahlawat (born 6 July 1963) is an Indian politician and current member of Lok Sabha in 2014 from Jhunjhunu and former member of Rajasthan Legislative