Sudarshan Bhagat

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State Ministry Of Tribal Affairs 3 September 2017
Minister of State Ministry of Agriculture & Farmers Welfare 9 November 2014 – 3 September 2016
MP Lok Sabha 2014

Personal Details

Date Of Birth 20 October 1969 (age 49)
Place Anigara village, Ranchi district, Bihar
Political Party Bharatiya Janata Party
Academics ---

Profile

Sudarshan Bhagat (born 20 October 1969) is an Indian politician Bharatiya Janata Party.
He is a member of the Indian Parliament, and currently represents Lohardaga (Lok Sabha constituency).
He is the Minister of State for Tribal Affairs in the Narendra Modi government.