Sudip Bisweswar Bandyopadhyay

Positions Held

Ministry Tenure
Member, Business Advisory Committee 13 June 2014 onwards
Member, Public Accounts Committee 14 Aug. 2014 onwards
Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament. 1 Sep. 2014 onwards
Member, Standing Committee on Finance 2 Sep. 2014 onwards
Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS) 15 Sep. 2014 onwards
Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex 08 Oct. 2014 onwards
Chairperson, Standing Committee on Railways 29 Jan. 2015 onwards
Member, Samsad (Court) of Visva-Bharati 7 June 2018 onwards

Personal Details

Date Of Birth 10 Dec 1952
Place Berhampore, Distt. Murshidabad (West Bengal) /td>
Political Party All India Trinamool Congress(AITC)
Academics B.Sc. Educated at K.N. College, Berhampore, West Bengal

Profile

Sudip Bandyopadhyay is an Indian politician and a Member of Parliament of India. Bandyopadhyay has been a member of the Lok Sabha for three terms, serving in the 12th13th and 15th Lok Sabhas. He represents the Kolkata Uttar constituency of West Bengal and is a member of the Trinamool Congress political party