Tariq Anwar

Positions Held

Ministry Tenure
Minister of State for Agriculture and Food Processing Industries 28 October 2012 – 16 May 2014
Member of the Lok Sabha for Katihar 16 May 2014 – 28 September 2018

Personal Details

Date Of Birth 16 January 1951 (age 67)
Place Patna, Bihar, India
Political Party Indian National Congress
Academics ---

Profile

Tariq Anwar (born 16 January 1951) is an Indian politician as member of the Indian National Congress (INC). He served as the Minister of State of Agriculture and Food Processing Industries between 2012 and 2014.
Anwar has been a member of the Indian Parliament for more than three decades elected five times to the Lok Sabha, the lower house, from Katihar, and two times to the Rajya Sabha, the upper house, from Maharashtra.
He quit the INC over a presidency dispute of the party in 1999 and formed the Nationalist Congress Party along with Sharad Pawar and P. A. Sangma, before resigning 19 years after, and re-joining the INC in 2018.