Vijay Kumar Singh

Positions Held

Ministry Tenure
Elected to 16th Lok Sabha May, 2014
Union Minister of State (Independent Charge), Development of North Eastern Region; External Affairs; and Overseas Indian Affairs 27 May 2014 - 9 Nov. 2014
Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Statistics and Programme Implementation; Union Minister of State, Ministry of External Affairs and Ministry of Overseas Indian Affairs 9 Nov. 2014 - 16 Feb. 2016
Union Minister of State, Ministry of External Affairs 5 July 2016 onwards

Personal Details

Date Of Birth 10 May 1951
Place Pune, Maharashtra
Political Party Bharatiya Janata Party(BJP)
Academics Ph.D., PG Diploma in Training and Develop of HR; Master of Strategic Studies Educated at Barkatulla University, Bhopal; ISTD, New Delhi; Army War College, Mhow and Army War College, USA

Profile

General Vijay Kumar SinghPVSMAVSMYSMADC (born 10 May 1951) is an Indian politician and a retired four star general in the Indian Army. Since May 26, 2014; he has served as the Minister of State for External Affairs in the NDA-led Government of India. He briefly served as the Minister of State (Independent Charge) for Development of the North-Eastern Region in the Government, a portfolio that was later assumed by Jitendra Singh.

During his military career, Singh served as the 24th Chief of the Army Staff from 2010 to 2012. He became the first serving Indian military Chief of Staff to take the Government of India to court, with regard to a dispute over his date of birth and subsequent retirement.